Sedla

Pro jezdce i koně je dobré sedlo velmi důležité.Sedlo musí koni pasovat na míru, ale musí zároveň pasovat jezdci.Před pořizováním sedla musíme také dobře vědět, jaký druh sedla zvolit. Sedlo slouží jako prostředek komunikace mezi jezdecem a koněm a zároveň jezdci umožňuje pohodlnější jízdu na koni.

Existuje velké množství typů sedel. Jsou to například sedla skoková, drezurní, dostihová, westernová, dámská a mnohá další, lišící se mezi sebou například tvarem, velikostí, materiálem ze kterého jsou vyrobena, způsobem jejich využití apod.Anglické sedlo

Pokud hovoříme o jezdeckých disciplínách jakými jsou drezura, parkurové skákání a všestranná způsobilost, můžeme zde napsat rovnítko s anglickým typem sedla. Anglický typ sedla nenajdeme však pouze v nejvyšších stupních obtížnosti těchto jezdeckých disciplín, ale setkáme se s ním i v základním výcviku jezdců i koní. Co mají všechna tato sedla společného? I když stále mluvíme o anglickém ježdění, sedla pro jednotlivé disciplíny (drezura, skokové ježdění apod.) se mezi sebou více či méně liší. Sedlo pro drezurní ježdění má delší a užší bočnice než je tomu u sedel určených pro skokové disciplíny, která mají naopak bočnice kratší a širší. Při veškerých soutěžních jezdeckých disciplínách jako je drezura, skokové disciplíny, všestranná způsobilost je povolen pouze anglický typ sedel. Všechny základní části sedla jsou stejné.

Jednotlivé části anglického sedla jsou: přední komora, přední rozsocha, posedlí, zadní rozsocha, zadní sedlová podložka, malá bočnice, přední sedlová podložka, velká bočnice, kolenní opěrka, třmenový závěs, třmenové řemeny, třmeny, zadní stehenní podložka, zápinky podbřišníku, podbřišník.

Správné sedlo, které přesně sedí koni na hřbetě, nikde koně netlačí a neškrtí je stejně důležité jako správné nauzdění. Pokud má kůň špatné sedlo, které mu správně nesedí, omezuje koně v pohybu nebo mu dokonce způsobuje otlaky a odřeniny, je nezbytné bez ohledu na jeho pořizovací náklady obstarat sedlo jiné, které bude koni přesně sedět a pasovat. Otlaky, které může nevhodné sedlo koni způsobit jsou pro koně velmi bolestivé a stresující. Následkem toho je kůň více nervozní a hůře ovladatelný.

Další typy sedel

Bezkostrové sedlo - Jak už název napovídá, nemají bezkostrová sedla oproti sedlům klasickým tuhou konstrukci, což jim umožňuje dokonale se přizpůsobit tvaru koňského hřbetu. V tomto směru jsou bezkostrová sedla nepochybně k našim koňským přátelům ohleduplnější a vstřícnější, kůň pod bezkostrovým sedlem může vyklenout hřbet tak, aby se mu hmotnost jezdce lépe nesla. Bezkostrová sedla mají své nesporné výhody i po praktické stránce. Předně jde o mnohem užší kontakt s koněm, který lze přirovnat s jízdou na neosedlaném koni, přičemž je však zachován jak komfort, tak bezpečí hlubokého sedla. Další nesporná výhoda bezkostrového sedla spočívá v tom, že je schopno se plně přizpůsobit měnící se konstituci koně, což je určitě velmi vítané například u mladých koní, kteří se ještě vyvíjejí. Nižší hmotnost bezkostrového sedla usnadňuje i sedlání koně, což oceňují především jezdkyně, které se při sedlání bezkostrovým sedlem nemusí tolik namáhat jako při sedlaní těžkými klasickými sedly.

Španělské a Portugalské sedlo - Toto sedlo je zřejmě nejstarší a ve španělsku se v něm běžně jezdí. Používá se i pro vysokou španělskou jezdeckou školu ve Vídni a také například v jezdecké škole Cadre Noir. Sedlo má stejný základ jako sedlo westernové, hřbet koně zatěžuje také na větší ploše.Díky beránku, který je součástí většiny sedel je sedlo také velmi pohodlné, avšak umožňuje jezdci velmi dobrý kontakt s koněm.

Westernové sedlo

Asi každý viděl někde westernové sedlo. Přinejmenším v mnohých filmech o divokém západu. Pokud se řekne westernové sedlo, asi si každý vybaví něco jiného. Někdo, krásně zdobené sedlo, jiný naopak sedlo honáka dobytka z hladké kůže, které je zašlé po mnoha tisících mil. Westernová sedla se od ostatních sedel liší v mnoha parametrech. Mohou se lišit bohatým zdobením, sedlovou hruškou, tvarem třmenů apod. Především to je celkový nezaměnitelný vzhled a tvar, který jasně odlišuje sedla westernová od ostatních typů sedel. I když každé westernové sedlo nemá hrušku, každý jistě pozná, že se jedná právě o westernové sedlo. Tímto se dostáváme k vlastnímu dělení westernových sedel. Westernová sedla lze třídit podle několika kriterií. Například dělení podle použitého materiálu: na sedla vyrobená ze syntetických materiálů nebo sedla vyrobená z kůže, sedla zdobená (na show nebo přehlídky) nebo sedla bez zdobení (pro rekreační ježdění). Rozdělení sedel podle výrobce nebo podle typu výroby (ručně vyrobené sedlo X továrně vyrobené sedlo) a dělení podle využití.

Dělení westernových sedel podle jejich využití vychází z požadavků pro daný typ westernového sedla. Sedla jsou konstruována tak, aby se co nejlépe svým tvarem a vlastnostmi hodila pro jejich využití. Sedla: pro práci na ranči, pro rekreační ježdění, pro distanční jízdy, jízdu mezi barely, využití při různých westernových show, přehlídkách apod.
Popis jednotlivých částí sedlaFork - (vidlice) je označení pro přední část sedla.

Horn - je sedlová hruška. Většinou se vyrábí ručně z lojované kůže a je při práci s dobytkem dobrou pomůckou pro jezdce, aby se snadněji udržel v sedle. Během některých soutěžních disciplín je však výslovně zakázáno se hrušky dotýkat.

Fender - je jak třmenový řemen, tak bočnice sedla.

Tie-strap - kožený řemen, který se používá k dotažení podbřišníku, se nazývá tie-strap.

Tie-strap holder - to, co přebyde z tie-strap po dotažení podbřišníku, protahuje se skrz tie-strap holder.

Cinch - je podbřišník.

Back cinch - je zadní podbřišník, který se používá zejména pro disciplíny working cowhorse a cutting. Tento podbřišník zabraňuje zvedání zadní části sedla při prudkých pohybech koně.

Rigging dee - je kovový kroužek, který spojuje sedlo a tie-strap.

Seat - je posedlí, tj. místo, kde by měl jezdec sedět. Posedlí je často zhotoveno ze semišové kůže, aby povrch byl drsnější a jezdec tolik v sedle neklouzal.

Cantle - je zadní rozsocha sedla.

Back jockey a skirt - westernové sedlo nemá žádné sedlové polštáře a spočívá na částech zvaných back jockey a skirt.

Saddle strings - mohou se použít k připevnění nějaké věci k sedlu.

Typy westernových sedelAustralské sedlo – ideální pro dlouhé vyjížďky.Reiningové sedlo - reiningové sedlo je určeno pro reining, ale lze ho používat pro všechny ostatní disciplíny. Toto sedlo je opravdové sedlo pro show. Je vyrobeno ručně a zdobeno stříbrnými plíšky (sterling). Reiningové sedlo je nejvhodnější pro trénink westernových koní. Toto sedlo je co možná nejvíce kontaktní, tak aby jezdec mohl pohodlně ovládat koně. Výborně se hodí i pro rekreační ježdění.Sedlo pro cutting - cuttingové sedlo je typické plochým posedlím a vysokou hruškou. Cuttingová sedla jsou pracovní ranchovní sedla určená především k práci s dobytkem. Tato sedla poskytují jezdci velký prostor pro pohyb v sedle a pevné držení nohou ve třmenech.Ropingové sedlo - ropingové sedlo se používá pro opravdovou práci na rančích (na lasování). Má silnější hrušku, je těžší a robustnější než jiná sedla. Ropingové sedlo je klasické pracovní sedlo určené k lasování a svou konstrukcí je ze všech westernových sedel nejpevnější a také nejtěžší. Výborně vyhovuje dlouhodobé denní práci na koni.Barelové sedlo - barrelová sedla jsou určena pro rychlostní závody, jsou to nejlehčí westernová sedla. Umožňují pevnou oporu v přední rozsoše i pro záda jezdce. Jsou výborně použitelná i pro rekreační ježdění.Trailové sedlo - jsou vzhledem často na hranici westernových a klasických(anglických)sedel. Tyto sedla jsou vždy velmi polstrovaná a opatřená všemožnými očky a úchyty na přivazování tábornické výbavy. Nesou název trailová protože se používají na několika denní turistiku. Hlavním požadavkem na trailové sedlo je pohodlnost pro jezdce, nízká váha a jednoduchost konstrukce.Old timer sedlo - old timer sedla jsou sedla starých časů. Jsou to repliky historických sedel používaných ve zlatých časech divokého západu. Jsou výborná pro rekreační vyjížďky i pro pracovní použití.All around sedlo - all around sedla jsou všestranná sedla jak pro sportovní použití pro technické disciplíny, tak pro rekreační vyjížďky. Tato sedla umožňují jezdci pevný a pohodlný sed.

Druhy třmenů

Flat bottom - třmeny typu flat bottom se používají pro drezurní a rychlostní westernové disciplíny. Nohy jezdce se zasouvají po nejširší část chodidla.

Oxbow - tento typ třmenů se používá při práci s dobytkem. Do třmenů typu oxbow se chodidlo zasouvá až po podpatek.Zpět