Potrava

V přírodě se koně živí trávou a senem, čemuž se říká píce. Píce musí být kvalitní, protože tvoří hlavní složku potravy. Pokud kůň pracuje, potřebuje vydatnější krmení, například hrubou jadrnou směs nebo granule. Pro zažívací systém koně je lepší, když dostává častěji malé dávky krmiva než velké najednou. Nejméně hodinu po krmení by se na něm nemělo jezdit a neměl by ani jinak pracovat. Vždy musí mít dostatek vody!!

Správná dávka

Denní přísun potravy odpovídá 1,5 až 2,5 % tělesné hmotnosti koně. Například 300 kg těžký kůň spotřebuje denně 4,5 až 7,5 kg potravy. Píce má tvořit asi polovinu nebo více celkové dávky.

Voda

Je důležité aby měl kůň neustálý přístup k pitné vodě. Nepostradatelnost vody podtrhuje už samotný fakt, že organizmus koně je tvořen ze 60 - 80 % právě vodou. Potřeba vody je individuální a řídí se především složením krmné dávky (při vyšším jadrných krmiv a sena potřeba vody stoupá) , stupněm zátěže koně (výrazně vyšší potřebu mají koně v intenzivním tréninku) , klimatickými podmínkami (při teplém počasí je její potřeba vyšší) a tělesným stavem koně (výrazně stoupá za laktace, vyšší nároky mají také nemocná zvířata). Průměrná denní potřeba pro koně je přibližně 2 - 3 litry vody na 1 kg spotřebované sušiny. Celkový denní příjem tak činí 20 - 30 litrů. Průměrná teplota napájecí vody by se měla pohybovat okolo 10 °C. Nedostatek vody má velmi závažné následky.

Kolik váží kůň

Přibližná hmotnost koně se dá spočítat pomocí obvodu hrudníku.Hlavní krmivo

Zvláštní složky

Tradiční potravou koní je oves a ječmen. Kukuřičné vločky se mohou zkrmovat jen v malých dávkách, když koně těžce pracují. Otruby se běžně nezkrmují, používají se ve zvláštních případech na doporučení veterináře.

Sušené řízky z cukrové řepy jsou dobrým zdrojem energie, ale je potřeba je namočit do vody alespoň 12 hodin před krmením.

Všichni koně potřebují solný liz. Koně rádi konzumují také ovoce a zeleninu, zejména jablka nebo mrkve.

Potřebují vitamíny a minerální přísady, někteří dokonce i rybí tuk. Koním můžeme také občas dopřát kousek usušeného chleba nebo koňské pamlsky,které se dají sehnat v potřebách pro koně.Oves

Je to nejvyužívanější krmivo, lehce stravitelné a nezpůsobuje zažívací potíže. Má vysoký obsah kys. fosforečné, která působí na nervovou soustavu.

U kojících klisen podporuje tvorbu mléka. U hřebců pohlavní aktivitu.

Zkrmuje se celý, jen hříbatům a nemocným koním se podává drcený. Jelikož obsahuje hodně tuku, musíme dát pozor na žluknutí.Rybí tuk

Je zdrojem vitamínů A a D, koně ho špatně přijímají. Krmná dávka je 40 - 60 g/kus a den. Zkrmuje se s objemnými i jadrnými krmivyJečmen

Používá se jako náhrada za oves, má vyšší krmnou hodnotu, ale je hůře stravitelný a nemá dietetické účinky. Velké dávky mohou způsobit zažívací potíže. Je vhodný zejména pro hříbata.

Zkrmuje se šrotovaný, spařený.Krmná sůl

Je zdrojem sodíku, který ve spolupůsobení s draslíkem ovlivňuje osmotický tlak (srdeční činnost).

Zkrmuje se ve formě lizu (dle potřeby). Spotřeba soli při lehké práci je 10 - 15 g/kus a den a při těžké práci 25 g/kus a den.Kukuřice

Má poměrně vysokou krmnou hodnotu. Při vysokých dávkách zkrmování u mladých koní může způsobit rachitidu (křivici) a u dostihových koní zvyšuje pocení. Proto je vhodná spíše pro tažné koně.

Zkrmuje se šrotovaná (pozor na žluknutí) nebo s řezankou.Vitamíny

Vytamínová krmiva, která obsahují všechny vytamíny potřebé pro růst a vývoj koněSušené cukrovarské řízky

Je to energetické krmivo a denní dávka je 2,5 kg. Podáváme je máčené.Ovoce a zelenina

Slouží jako pochoutka, ale obsahuje také různé vitamíny potřebné pro koněPšeničné otruby

Podávají se pařené. Používají se na přípravu nápoje MASH.Sušené pečivo

Slouží jako pochoutka pro koněMelasa

Je to tmavě hnědý produkt, zbytek po výrobě cukru. Obsahuje hodně cukru, je těžko stravitelná, používá se jen ke zchutňování krmné dávky.

Ředí se s vodou v poměru 1 : 2 - 4.

Melasové krmivo = mačkaný oves + melasa + přídavek z mlýnského průmyslu (otruby, krmné mouky). Musí se ihned zkrmit, neboť rychle podléhá zkáze.

Tvarovaná krmiva

To jsou brikety a granule. Rozlišujeme 3 základní druhy:

Krmiva obsahující jen jedno krmivo (jetel, vojtěšku). Přidává se k nim oves, seno nebo sláma.

Doplňkové krmné směsi - jsou složeny z několika krmiv (př. vojtěška + oves). Zkrmují se společně s ostatními krmivy.

Kompletní krmná směs - tvoří celou krmnou dávku. Nic víc se nepřikrmuje.

Velikost granule pro koně je v průměru 8 - 30 mm.
Zpět